Tabletki na odchudzanie, czy są skuteczne?

W ostatnich latach na rynku dostępnych jest dużo środków na odchudzanie. Jeżeli ktoś chce stracić na wadze, znalezienie odpowiedniej metody nie jest żadnym problemem. Bardzo często w mediach wyświetlane są reklamy – tabletki na odchudzanie. Każda marka mówi, że jej preparat jest najskuteczniejszy i że na pewno zadziała. Jednak rzadko, a najprawdopodobniej prawie wcale nie wspomina się o niebezpieczeństwach i skutkach ubocznych wynikających z używania pewnych preparatów. A tych jest bardzo dużo i jeśli nie zdajemy sobie z nich sprawy, zamiast sobie pomóc, możemy zaszkodzić.

Jednym z produktów, które w pewnym czasie były bardzo popularne jest tak zwany Dinitrofenol (DNP). Obecnie nieco stracił na popularności i rządy starają się walczyć z jego rozpowszechnieniem, ale wciąż jeszcze da się znaleźć w Internecie sporo ofert sprzedaży tego preparatu. Przede wszystkim młode osoby wierzą, że ten preparat może pomóc im w walce ze zbędnymi kilogramami. Czym właściwie jest wspomniany środków na odchudzanie? I dlaczego uważa się go za tak niebezpieczny? Substancja ta jest wykorzystywana do środki na odchudzanie broni, środków na chwasty czy też sztucznych barwników. Nie ma więc potrzeby dodawać, że nie jest to coś co pomoże organizmowi. Jest to środek wysoko toksyczny i nie nadaje się do spożycia. Choć lekarze często ostrzegają przed suplementami zawierającymi ten składnik, to niestety wciąż zdarzają się wypadki jego zatruciem. Już nieraz zdarzało się, że jego zastosowanie doprowadziło do śmierci i bardzo bolesnej śmierci.

Dlaczego niektórzy uważają, że ta substancja jest skutecznym środkiem na odchudzanie i że ułatwi im schudnięcie? Faktem jest, że stosunkowo szybko spala tłuszcz i zapewne ten czynnik przyciąga tak wiele młodych osób, które marzą o tym, żeby bez problemu w krótkim czasie stracić na wadze. Jednak rezultaty mogą być tragiczne. Przy spożyciu za dużej dawki, powoduje on bowiem duszności, przegrzanie organizmu oraz problemy z krążeniem. W czasie spalania tłuszczu organizm produkuje energię, ale w przypadku zastosowania tego rodzaju preparatów na odchudzanie, tkanka tłuszczowa jest spalana wyjątkowo szybko, więc energii jest za dużo i organizm nie jest w stanie jej zużyć, co wywołuje problemy z oddychaniem, a poza tym nadmierne pocenie. Co gorsza, w wypadku osób, które nie mają dużo tkanki tłuszczowej, preparat ten doprowadzi do spalania wielu tkanek wewnętrznych, a przy dłuższym stosowaniu spowoduje tworzenie się komórek nowotworowych. Co istotne, człowiek, który jako pierwszy sprzedawał ten produkt jako środek na odchudzanie, został skazany na długie więzienie. Obecnie, jeśli ktoś sprzedaje lub promuje ten środek, również grozi mu kara pozbawienia wolności.

Jak widać, nie każdy środek na odchudzanie dostępny w Internecie, czy polecany przez znajomych jest warty uwagi. Może faktycznie spala tłuszcz lub ma inne skuteczne działanie odchudzające, ale niesie za sobą szereg konsekwencji bardzo niekorzystnych dla naszego zdrowia. Dlatego przed zastosowaniem takiego środka na odchudzanie, należy zapoznać się z jego składem, działaniem i ewentualnymi skutkami ubocznymi. W ten sposób, zaczynając kurację odchudzającą, możemy być pewni, że nie robimy krzywdy naszemu organizmowi.