Słuchawki tanie czy drogie?

Niezaprzeczalnie cena wpływa w wielu przypadkach na jakość produktu i większość ludzi będzie wolała wybrać te towary ze średniej lub wyższej półki cenowej z powodu przekonania, że niska cena to niska jakość. Nie jest to do końca mylne przekonanie, ponieważ wiele rzeczy będzie potwierdzało zasadę „im wyższa cena, tym wyższa jakość”, lecz nie można także ślepo się tym sugerować. Słuchawki z mikrofonem akurat najczęściej działają, jak i sprzęt komputerowy wedle danej zasady ze względu na wzrost ceny względem  użytych materiałów, kompozytów i nowocześniejszych rozwiązań technologicznych.

Cel i miejsce

Wiele zależy od tego, po co nam słuchawki. Jasne jest, że inaczej będziemy wybierać słuchawki do pracy w biurze od tych do grania w gry komputerowe, a jeszcze inaczej te do studia muzycznego. Słuchawki najlepiej wybierać wedle parametrów, których potrzebujemy – słuchawki do biura muszą mieć lepszy mikrofon, a te słuchawki do muzyki muszą być nastawione na wysoką jakość dźwięku i jego korekcję.

Superlux HMC631

Słuchawki nagłowne Superlux to przykład sprzętu porządnej jakości w zaskakująco atrakcyjnej cenie, ponieważ można je zakupić już za około dwieście złotych. Jednak są to słuchawki z mikrofonem usb dla graczy. Gwarantują świetną scenę i zrównoważone brzmienie. Na słuchawki składają się przetworniki o średnicy 51 mm oraz kierunkowych, stały mikrofon i kabel gumowy o długości 3m oraz wtyku 3,5 jack. Impedancja wynosi 40 Ohm, a pasmo przenoszenia 20 – 20 000 Hz. Słuchawki są dość czułe – 102 dB i gwarantują czysty, dobrze wyizolowany dźwięk. Podkreślają także brzmienia basowe. Te słuchawki na usb sprawdza się zarówno w biurze i w domu, a cena też jest świetna.

Creative Sound BlasterX H7 Tournament

Droższym przykładem słuchawek do pc dobrej jakości jest model Creative Sound BlasterX H7 Tournament Edition. Są to również słuchawki przewodowe, w których dźwięk został wsparty przez specjalne oprogramowanie BlasterX Acoustic Engine – umożliwia sterowanie trybem ScoutMode, korekcję dźwięku oraz ustawianie parametrów dźwiękowych. Dzięki pilotowi zdalnemu możemy sterować słuchawkami. Wyposażony jest w port micro USB, gniazdo audio 3,5 mm. Słuchawki usb Creative zapewniają wysokiej jakości dźwięk przestrzenny. Mikrofon jest w pełni regulowalny i istnieje możliwość demontażu. Słuchawki są solidnie wykonane i komfortowe w użytkowaniu ze względu na wzmocnioną konstrukcję, możliwość regulacji rozstawu oraz użycie pianki pamiętającej kształty. To zdecydowanie kompletnie inny poziom, niż słuchawka do telefonu stacjonarnego czy słuchawki call centre. Jednak taki luksus kosztuje od 450 do 560 złotych w zależności od wybranego sklepu.

Słuchawki dzisiaj przestały pełnić tylko podstawowe funkcje i potrafią zaskoczyć. Z pewnością nawet amator poczuje, a raczej usłyszy, różnicę w dźwięku przy używaniu zwykłych, tanich słuchawek oraz słuchawek gamerskich. To, jak niebo i ziemia, dlatego jeśli zależy nam na wysokiej jakości i odpowiednim oddaniu klimatu muzyki, dialogów i szczegółów dźwiękowych to lepiej postawić na droższy sprzęt, ale lepszy.