Przyczyny współuzależnienia
Na początku przyczyny współuzależnienia wynikają ze wzajemnych zależności. Osoba uzależniona wymaga opieki, wsparcia i zrozumienia. Kiedy osoba współuzależniona zauważa, że to właśnie jej ukochany może jej je zapewnić, jest gotowa na wszystko, by mieć to, czego potrzebuje. Osoby współuzależnione często wychodzą ze złych związków i wchodzą w kolejne. Wydaje im się, że można dokonać osobowościowej przemiany drugiego człowieka. Niestety, jest to nieprawdziwe przekonanie. Z tego powodu osoby współuzależnione cierpią i mają problemy ze sobą, bo wiedzą, że po raz kolejny pomysł na udane związki był zły.
Brak poczucia własnej wartości
Osoby współuzależnione (https://chirurg-24.pl/cechy-osoby-wspoluzaleznionej/) mają problemy z poczuciem własnej wartości. Ukochany jest wszystkim, co mają i bez niego nie wiedzą, jak żyć. Jednak kiedy przestają być najważniejsi, życie może trwać dalej. Osoby współuzależnione przekonują się, że życie okazuje się być dłuższe, niż myślały. Osoby współuzależnione mają problemy z rodzinami. Rodzice i dzieci widzą, że kochają się nawzajem, ale nie chcą być świadkami tego, jak ktoś kocha się w osobie uzależnionej. Współuzależnienie jest uznawane za chorobę i rodziny często nie wiedzą, jak się z nią uporać. Związek z osobą uzależnioną jest czasami wszystkim, co mają. Tracą pracę, bo tracą zainteresowanie wszystkim, co dzieje się wokół nich. Praca nie jest już ważna, a osoba uzależniona jest jedynym, na której mogą polegać.
Problemy współuzależnionego ze zdrowiem
Związek z osobą uzależnioną może wpłynąć na stan zdrowia, ponieważ nie zwracają uwagi na to, jak się odżywiają i jak pięknie się prezentują. Uważają, że osoba uzależniona jest wszystkim, co mają i nic innego się nie liczy. Osoba współuzależniona odznacza się przede wszystkim brakiem kontroli nad swoim życiem oraz silnymi emocjami. Jest to główny powód, dla którego cierpi na problemy ze zdrowiem. Współuzależnieni mają problemy z pamięcią, koncentracją, a także z depresją i bezsennością. Często cierpią również na problemy z układem pokarmowym i krążeniowym.
Objawy behawioralne współuzależnienia
Objawy behawioralne współuzależnienia to przede wszystkim problemy z zachowaniem. Współuzależnieni często mają problemy z kontrolą swoich emocji i zachowań. Często są też agresywni i wybuchowi. Inne objawy behawioralne to problemy z pracą lub szkołą, a także problemy w relacjach z innymi ludźmi.