Peleciarki – co powinniśmy o nich wiedzieć?

Peleciarki pojawiły się na rynku niedawno, a już zrobiło się o nich głośno. Pomimo tego, że na zakup peleciarki decyduje się coraz więcej osób, to okazuje się, że nadal wiele osób nie wie, z czym dokładnie mamy do czynienia. Co skrywa się pod pojęciem peleciarki? Co można zyskać, mając taką maszynę? Ile zapłacimy za peleciarkę? Sprawdzamy!

Peleciarka – co to takiego?

Peleciarka to rozwiązanie, które na rynku pojawiło się niedawno. Czym dokładnie jest? Peleciarka to maszyna do produkcji peletu, czyli paliwa w formie granulatu. Pelet to ekologicznego i odnawialnego paliwo, które stało się lepszą alternatywą dla wszystkich dostępnych rozwiązań. Do jego wytworzenia potrzeba właśnie peleciarki oraz surowca, które przetworzymy na paliwo. W tym świetnie sprawdzają się odpady drzewne (wiór, zrębki, trociny), słoma zbóż, słoma rzepaku oraz rośliny energetyczne. Pelet idealnie nadaje się jako materiał opałowy do kotłów, piecyków oraz kominków.

Peleciarka – zastosowanie

Jak już zdążyliśmy ustalić, peleciarka daje możliwość stworzenia paliwa ekologicznego w formie granulatu. W takiej formie pelet można wykorzystać do palenia w kotłach, piecykach oraz kominkach, więc na pewno peleciarka może sprawdzić się tam, gdzie ktoś chce produkować pelet we własnym zakresie. Zamiast inwestować w pelet, można kupić peleciarkę i produkować pelet we własnym zakresie. Na tym jednak nie koniec, ponieważ peleciarka daje też możliwość zarobku, więc na jej posiadaniu można też zyskać dodatkowe pieniądze. Warto o niej pomyśleć w takich miejscach jak tartaki, czy miejsca, gdzie wykorzystuje się duże ilości drewna i pozostają odpady. Nawet rolnicy mogą zająć się produkcją peletu i czerpać z tego dodatkowe zyski.

Peleciarka – koszty zakupu

Ile dokładnie musimy zapłacić za peleciarkę? Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ maszyny do produkcji peletu dostępne są w różnych cenach. Jednak zakup nawet kształtuje się w kilku tysiącach złotych, więc jeśli chcemy nabyć peleciarkę, takimi środkami musimy dysponować.