Linia do produkcji peletu

Linia do produkcji peletu – proces granulowania

Granulowanie to proces polegający na mieszaniu bardzo drobno zmielonych cząstek miału rudy żelaza o rozmiarze mniejszym niż 200 mesh (0,074 mm) z dodatkami, takimi jak bentonit, a następnie formowaniu ich w prawie owalne/sferyczne kulki o rozmiarze w zakresie 8 mm do średnicy 16 mm za pomocą granulatora i utwardzania kulek przez wypalanie paliwem. Jest to aglomeracyjny proces przetwarzania drobnych cząstek rudy żelaza w „granulki rudy żelaza o ujednoliconej wielkości”, które można załadować bezpośrednio do wielkiego pieca lub do pionowego pieca lub pieca obrotowego zwykle używanego do produkcji żelaza bezpośrednio redukowanego.

Proces produkcji

Linia do produkcji peletu z rudy żelaza obejmuje cztery etapy. Etapy te składają się z (i) przygotowania surowca, (ii) formowania zielonych kulek lub peletek, (iii) utwardzania peletek oraz (iv) chłodzenia, przechowywania i transportu peletek.

Przygotowanie surowca – Podczas procesu granulacji koncentrat rudy żelaza z zakładu wzbogacania rudy żelaza jest suszony i podgrzewany do około 120 st. C. Wysuszony materiał podawany jest do młyna kulowego w celu rozdrobnienia. Do produkcji peletu wymagana jest koncentrat/mielona ruda żelaza o typowej wielkości 80% poniżej 45 mikronów (0,045 mm) o zawartości wilgoci około 9%. Do koncentratu dodaje się odpowiedni środek wiążący (zwykle bentonit), który dokładnie miesza się w mieszalniku o dużej intensywności.

Formowanie zielonych kulek lub peletów – Zielone peletki o rozmiarach od 8 mm do 16 mm są przygotowywane w bębnie do kulowania lub w peletyzatorze tarczowym. Peletyzer tarczowy jest preferowany do produkcji wysokiej jakości zielonego peletu, ponieważ w peletyzatorze tarczowym łatwo jest kontrolować pracę przy minimalnej przestrzeni na stopy. Peletyzator tarczowy jest pochyloną miską o średnicy od około 5 metrów (m) do 7,5 m. Obraca się z prędkością około 6 obr./min (obroty na minutę) do 8 obr./min. Nachylenie tarczy wynosi około 45 stopni i można je regulować w pozycji off-line w zakresie od 45 stopni do 49 stopni.

Procesy granulowania

Istnieje kilka procesów/technologii granulowania rudy żelaza, które są dostępne do produkcji peletów. Niektóre z nich to (i) proces w piecu szybowym, (ii) proces z prostoliniowym rusztem, (iii) proces w piecu rusztowym, (iv) procesy wiązania cementu oraz (v) procesy hydrotermiczne. Jednak obecnie bardziej popularnymi procesami są tylko proces z prostym rusztem przesuwnym i proces w piecu rusztowym.