Detoks narkotykowy

Detoks narkotykowy – kto go może potrzebować?

Kiedy dana osoba żyje z uzależnieniem od narkotyków przez pewien czas, a następnie decyduje się rzucić, potrzebuje wsparcia i usług, które pomogą jej odnieść sukces. Ale możesz się zastanawiać — komu są potrzebne programy detoksykacji narkotyków? Jak każda choroba, uzdrowienie z uzależnienia najlepiej przebiega przy profesjonalnym wsparciu.

Kiedy detoks narkotykowy jest konieczny?

Pewne myśli doprowadzają osoby do wniosku, że potrzebują programu detoksykacji narkotyków. Na przykład detoks narkotykowy jest prawdopodobnie konieczny, jeśli:

  • Zdajesz sobie sprawę, że rzucenie substancji, którą obecnie zażywasz, spowoduje nieprzyjemne objawy odstawienia. Podczas programu detoksykacji narkotykowej będziesz mieć wsparcie emocjonalne i medyczne, aby bezpiecznie przejść przez odwyk.
  • Zażywasz lek lub substancję wysokiego ryzyka. Substancja wysokiego ryzyka to taka, w której objawy odstawienia są nie tylko nieprzyjemne, ale także niebezpieczne. Niektóre z nich to heroina, met, alkohol i inne. Lekarz może doradzić, czy to, co bierzesz, należy do tej kategorii, czy nie.

detoks to proces, dzięki któremu powstrzymujesz się od przyjmowania substancji, którą zażywałeś przez długi czas. Albo przestajesz brać substancję, od której uzależniło się twoje ciało (może to nie zajmować dużo czasu w każdym przypadku). Detox to usuwanie wszystkich toksyn i chemikaliów z organizmu z leków. Pod koniec detoksu Twój organizm jest czysty i przejrzysty.

Istota nadzoru medycznego w trakcie detoksu

Programy odwykowe są oferowane przez ośrodki rehabilitacyjne, aby pomóc ludziom zakończyć ten proces. Wkrótce po zaprzestaniu używania danej substancji ludzie przechodzą odwyk. W trakcie uzależnienia organizm chemicznie dostosowuje się, a następnie staje się zależny od substancji. Podczas nałogu wzrastająca tolerancja na substancje skłania osobę do zażywania coraz większej ilości tego narkotyku. Umysł i ciało uzależniają się od tego, aby narkotyk działał normalnie jako adaptacja do nadużywania substancji.

Jednak w okresie zdrowienia tolerancja koreluje z nasileniem objawów odstawienia. Osoby, które stosowały określone substancje i każdy, kto stosował lek w dużych dawkach przez długi czas, będą cierpieć z powodu intensywnych objawów odstawienia. W niektórych przypadkach objawy odstawienia są tak poważne, że mogą zabić pacjenta. W związku z tym wysoce zalecany jest nadzór medyczny podczas detoksu.

Detoks z jakiejkolwiek substancji to duży krok w procesie zdrowienia, ponieważ pozwala rozpocząć nowy etap swojej podróży.