Czemu przyjrzeć się z bliska, podczas poszukiwania przedszkola?

Rodzice często muszą uporać się z dość istotną kwestią dotyczącą rozwoju ich dzieci, a chodzi o wybór najlepszego przedszkola. Z pewnością bardzo ciężko jest wybrać jedną opcję spośród tak wielu dostępnych ofert. Tym bardziej, że będzie to miejsce gdzie maluch spędzi kilka godzin dziennie. Jako, że przedszkole pełni rolę zarówno opiekuńczo, jak i wychowawczą, to właśnie tam uda mu się nabyć wiele nowych umiejętności, a także poznać świat.

W sytuacji, kiedy chcemy odnaleźć dobre przedszkole Wilanów okaże się niejednokrotnie miejscem, w którym będziemy przeprowadzać poszukiwania. Oczywiście lokalizacja jest ważna, co często przejawia się w tego typu poradnikach, natomiast istnieje sporo elementów, które powinny być sprawdzone przez nas jako rodziców.

Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne…

W wielu przypadkach, nasze pierwsze odczucia mogą być decydujące. Istotne będzie zatem to, jaka panuje w danym przedszkolu atmosfera, a także jak ogólnie wygląda placówka. Nie mniej ważny będzie przebieg rozmów z pracownikami. To i wiele więcej wpłynie na finalną ocenę konkretnego przedszkola.

Na początku dowiedzmy się, czy wszystkie wejścia do budynku są monitorowane. Będzie to bardzo istotne z uwagi na bezpieczeństwo dzieci. Zweryfikujmy, czy wchodząc do budynku zawsze pojawia się przy nas jakiś pracownik, czy każdy wejdzie do środka, pozostając niezauważonym. Nie mniej istotne będzie to, jak budynek prezentuje się od środka, ponieważ ma to realne przełożenie na funkcjonowanie przedszkola. Ściany mogą zdobyć przeróżne fotografie dzieci, ich plastyczne prace, a także dyplomy i nagrody, zdobyte przez konkretne placówki.

Pomieszczenia oraz okolice placówki

Jeżeli chodzi o same sale, ważne jest ich urządzenie, wielkość oraz wystrój. Meble powinny być w pełni bezpieczne, a także dostosowane do małych dzieci. Maluchy powinny mieć wokół nich możliwość swobodnego poruszania się, a także sięgania po zabawki z półek. Istotne jest to, aby najlepsze przedszkola miały na wyposażeniu zabawki oraz inne przedmioty, spełniające wszelkie kryteria bezpieczeństwa, ale też będą nadawać się do użytku dla dzieci w tym wieku.

Bardzo ważny jest również teren nieopodal placówki, a najlepiej jeśli to zielona przestrzeń, bądź plac zabaw. Zweryfikujmy, czy jego stan jest bezpieczny, ale też atrakcyjny dla dzieci. Będzie to bardzo ważne w związku z tym, że ciepłe dni będą po prostu determinować spędzenie większości dnia na zewnątrz. Chcąc być bardzo dokładnym, wystarczy sprawdzić wszelkie kryteria, które opisano na stronie internetowej centrum kontroli placów zabaw.

Program i metody nauczania, a także ramowy plan dnia

Powinniśmy dobrze zaznajomić się z podstawą programową, a ich realizacja dotyczy wszystkich placówek. Ta jest opracowywane przez Ministerstwo Edukacji Narodowe, a na ich bazie, różne przedszkola tworzą swoje własne autorskie programy. Dlatego właśnie spotykamy często przedszkola językowe, czy też sportowe, dlatego w czasie wizyty powinniśmy dowiedzieć się tego, jaka jest główna misja konkretnej placówki, a na podstawie wybierzmy tą, która będzie najlepsza dla naszej pociechy.

Nie mniej istotny okaże się także plan dnia, czyli w jakim czasie spożywa się posiłki, kiedy odbywają się zajęcia, leżakowanie i wszystko inne. Sprawdźmy też, czy dzieci nakłaniane są do spania oraz odpoczynku, a w tym czasie relaksują się przy muzyce bądź kreskówkach.

Kwestie dodatkowe…

Pamiętajmy, że bardzo ważny jest jadłospis. Może okazać się, że tylko wybrane przedszkola będą uwzględniać istotne potrzeby żywieniowe cukrzyków, lub też alergików. Dowiedzmy się także, czy przygotowuje się tam dania na miejscu, a może jednak wykonuje je firma zewnętrzna.

Wypada również dowiedzieć się, jakie zajęcia będą czekać na nasze dziecko. Być może okażą się to być zajęci językowe, taneczne, a może i sportowe. Nie mniej istotne będzie, jakie koszty będą na nas czekać, ale też jaka będzie częstotliwość zapłat.

Każdą kwestię, która nas interesuje powinna być omówiona z dyrekcją oraz opiekunami. Taki dialog, który przebiegnie bardzo dobrze sprawi, że wyjątkowo pozytywnie nastawimy się do danej placówki, a poszukiwanie innej będzie już niepotrzebne.