Ćwiczenia po porodzie

Zalecenia zależą od tego, jak przebiegł poród i w jakiej formie jest kobieta. Jeżeli było ono cesarskim cięciem, to nie można od razu rozpocząć ćwiczeń. Po tego typu operacji należy ich unikać przez 2 miesiące. 

Powrót do formy przed porodem 

Pozostałe kobiety mogą wracać do aktywności w pierwszym tygodniu po porodzie. Warto jednak zaczynać od lekkich ćwiczeń, a stopniowo zwiększać intensywność. Czy warto biegać po porodzie? Nie, ponieważ w momencie ciąży i po porodzie nie ma takiej potrzeby. Zmiany hormonalne i wszelkiego rodzaju dolegliwości wymagają odpoczynku i nabrania sił. Jest to ważniejsze niż bieganie. Jednak jeżeli kobieta czuje się dobrze i chce biegać – powinna to robić. Jakie sporty najlepsze po porodzie? Najlepsze są te, które nie obciążą kręgosłupa i które nie wymagają dużego wysiłku. Bardzo dobrym wyborem jest basen, ponieważ woda unosi ciało, dzięki czemu kręgosłup jest mniej obciążony. 

Od czego warto zacząć 

Warto zacząć od lekkich ćwiczeń, które wymagają jednak dużej koncentracji. Warto także wykonywać takie jak rozciąganie i wzmacnianie mięśni brzucha, które ułatwią powrót do figury sprzed ciąży. Udowodniono, że ćwiczenia po porodzie pomagają przywrócić mięśnie krocza i brzucha do stanu sprzed ciąży. Ćwiczenia po cesarskim cięciu są szczególnie ważne. Ćwiczenia wykonywane w pierwszych dniach po porodzie pomagają poprawić krążenie krwi, zmniejszyć ból i skurcze, a także zmniejszyć ryzyko powikłań po cesarskim cięciu. Pamiętaj, że ćwiczenia po cesarskim cięciu muszą być wykonywane po konsultacji z lekarzem i po uzyskaniu jego zgody. Musisz być ostrożny i nie wykonywać wszystkich ćwiczeń po porodzie. Niektóre mogą być przeciwwskazane. 

Indywidualne predyspozycje do ćwiczeń po ciąży

W zależności od indywidualnych predyspozycji oraz tego, jak przebiegał ciąża i poród, przyda się konsultacja z lekarzem, aby dobrać właściwy program. Dla kobiet, które przeszły cesarskie cięcia, należy czekać 3-4 tygodnie, aby wykonywać ćwiczenia fizyczne. Najważniejsze jest, aby ćwiczyć pod okiem instruktora, który będzie wiedział, jakie ćwiczenia i w jakich ilościach można wykonywać. W tym czasie najważniejsze jest rozgrzanie ciała, a nie jego przemęczenie. Należy wybierać ćwiczenia, które służą wzmocnieniu mięśni brzucha i kręgosłupa. Aby nie przesadzić, należy rozgrzewać się przed ćwiczeniami. Jeśli odczuwamy ból, należy przerwać lub zmniejszyć intensywność. Jak wybrać ćwiczenia po porodzie? Pierwsze tygodnie po porodzie nie należy przesadzać z intensywnością ćwiczeń. Należy wykonywać je regularnie, ale pozostawiać wystarczająco dużo energii na karmienie i pielęgnację dziecka.