Co warto wiedzieć o kupnie mieszkania?

Właśnie postanowiliśmy wyprowadzić się od rodziców i zakupić mieszkanie, które spełnia nasze oraz naszej rodziny oczekiwania. Wybór jest ogromny. Mieszkania w Olsztynie są proponowane przez deweloperów i cieszą się sporym powodzeniem. Sami musimy wybrać te najwłaściwsze, w którym razem z rodziną będziemy czuć się komfortowo. Jest to niezwykle ważny aspekt w całym procesie podejmowania decyzji na temat nabycia nieruchomości.

Na czym polega zakup mieszkania krok po kroku?

Na pewno musimy wziąć pod uwagę sytuację, jaka panuje na rynku mieszkaniowym oraz na rynku finansowym. Trzeba poczekać na właściwy moment. Wtedy możemy nabyć mieszkania w olsztynie w cenie niższej niż na przykład była oferowana ona za to samo mieszkanie rok lub dwa lata wcześniej. Rynek nieruchomości jest zmienny. Od nas samych zależy, ile maksymalnie chcemy zapłacić za mieszkanie, w jakim mieście i w jakiej lokalizacji. Pod uwagę musimy brać również stopy procentowe, które zmieniają się regularnie. Również ważne są ceny oferowane przez dewelopera. Te mogą różnić się w zależności od pory roku. Ma na to wpływ również kształtowani się popytu i podaży. Gdy decydujemy się na zakup mieszkania w stanie deweloperskim, wtedy sami decydujemy ile maksymalnie możemy wydać na nowe mieszkanie. Decyzję dobrze powinniśmy przemyśleć i podjąć wspólnie z żoną. Jest to bardzo ważne, aby nie działać pochopnie. Kupno nowego mieszkania to spory wydatek, który ma znaczny wpływ na nasz stan finansów.

Kredyt hipoteczny na zakup wymarzonego mieszkania. Co powinniśmy wiedzieć?

Trzeba na pewno wziąć pod uwagę wysokość stóp procentowych. Będzie to mieć znaczący wpływ na koszty związane z kredytem hipotecznym. Kredyt to inwestycja na nawet kilkanaście do dwudziestu lat. Powinniśmy wszystko na spokojnie przekalkulować. Musimy przeanalizować miesięczny budżet. Jakiej wysokości ratę możemy maksymalnie płacić, żeby nie zrujnować naszego miesięcznego budżetu. Na pewno dobrym pomysłem jest porównanie ofert kilku największych banków i wybór kredytu hipotecznego u tego, który ma atrakcyjne i dobre dla nas warunku. Bank na pewno chce wiedzieć, ile zarabiamy razem z małżonką, jakie mamy stałe miesięczne wydatki, czy nie zalegamy z ratami lub kredytami, jak wygląda nasza historia kredytowa. Gdy wszystko będzie w porządku, wtedy bank udzieli nam kredytu hipotecznego. Wybór mieszkania to bardzo ważna sprawa. Na pewno liczy się miejscowość – w naszym przypadku Olsztyn – oraz lokalizacja. Powinien być zapewniony dobry dostęp do szpitalu, przychodni, ośrodka zdrowia. W pobliżu naszego nowego mieszkania powinien także znajdować się plac zabaw, przedszkole, szkoła, żłobek. O tym wszystkim musimy pamiętać, żeby nasza rodzina była szczęśliwa. Trzeba także wybrać mieszkanie w odpowiedniej lokalizacji. Powinniśmy brać pod uwagę poziom skomunikowania z innymi dzielnicami miasta. Wobec tego nie podejmujmy decyzji o wyborze mieszkania, jakie chcemy kupić na kredyt, zbyt szybko. Rozmawiajmy o tym z małżonką, znajomymi. Możemy także udać się na spotkanie z doradcą do spraw nieruchomości. On nam powie, jakie są wady i zalety związane z kupnem konkretnego mieszkania.